Collegium Maius

Siedziba Archiwum UMK w latach 1948-1972. Początkowo archiwum zajmowało niewielki pokój nr 26 usytuowany na II piętrze Collegium Maius. Już w 1952 roku zostało umieszczone w pokoju nr 55 na III piętrze o kubaturze 100 m2, który wyposażony był w pięć plombowanych szaf. Dzięki temu możliwe było rozpoczęcie przejmowania dokumentacji z komórek organizacyjnych uczelni oraz brakowanie akt kat. B. W końcu lat 50. XX w. zbiory przeniesiono do obszerniejszego lokalu mieszczącego się w suterenie budynku Collegium Maius. Ostatnia przeprowadzka miała miejsce w styczniu 1970 roku. Archiwum otrzymało wówczas cztery pomieszczenia o powierzchni 100 m2 w lewym skrzydle wspomnianego budynku (też w suterenie). Lokal ten traktowano jako zastępczy, ponieważ właściwe pomieszczenia dla archiwum miały znajdować się w nowym gmachu Rektoratu w miasteczku uniwersyteckim na Bielanach.