Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Kontaktul. Mickiewicza 2/4, 87-100 Toruń
e-mail: archiwum@umk.pl

Przygotowanie akt do przekazania i formularze

Prezentacja (2,86 MB) – dotyczy akt wytworzonych przed 1 stycznia 2018 roku.

Podstawa prawna:

UWAGA!!! Materiały archiwalne mogą zostać przekazane do Archiwum UMK po okresie 3 pełnych lat kalendarzowych, licząc od 1 stycznia roku następnego po zakończeniu sprawy, np. akta studenta, który zakończył studia w roku 2011, mogą zostać przekazane w 2015 roku.

Zgodnie z zapisami paragrafu 49Instrukcji kancelaryjnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu” obowiązującej od 1 stycznia 2018 roku, sposób przygotowania dokumentacji jest uzależniony od kategorii archiwalnej, z wyróżnieniem dokumentacji powyżej kategorii B10 (włącznie) oraz poniżej kategorii B10.

Dokumentacja spraw zakończonych przekazywana do Archiwum UMK powinna być uporządkowana przez prowadzących sprawy lub pracownika wyznaczonego w danej komórce organizacyjnej.

I. Uporządkowanie dokumentacji powyżej kategorii B10 (włącznie)

1. Ułożenie dokumentacji wewnątrz teczek w kolejności spisu spraw, począwszy od numeru 1 na górze teczki; a w obrębie spraw – chronologicznie, przy czym poszczególne sprawy można rozdzielić papierowymi zakładkami,
  2. Wyłączenie zbędnych identycznych kopii tych samych przesyłek i pism,
  3. Usunięcie z dokumentacji części metalowych i folii (np. spinaczy, zszywek, wąsów, koszulek),
  4. Dołączenie do teczek aktowych spisów spraw (formularz nr 1),
  5. Umieszczenie dokumentacji w teczkach aktowych z tektury bezkwasowej o grubości nieprzekraczającej 5 cm. Jeżeli grubość teczki przekracza 5 cm teczkę dzielimy na tomy,
  6. Ponumerowanie stron materiałów archiwalnych zwykłym miękkim ołówkiem, przez naniesienie numeru strony w prawym górnym rogu; liczbę stron w danej teczce podaje się na wewnętrznej części tylnej okładki w formie zapisu: „Niniejsza teczka zawiera .… stron kolejno ponumerowanych [miejscowość, data, podpis osoby porządkującej i paginującej akta]”,
  7. Opisanie teczek zgodnie z przepisami instrukcji (formularze nr 4 i 5),
  8. Ułożenie teczek aktowych w kolejności wynikającej z wykazu akt.

II. Uporządkowanie dokumentacji poniżej kategorii B10

1. Ułożenie spraw w kolejności numerów ze spisów spraw,
  2. Dołączenie na początku teczek aktowych spisów spraw (formularz nr 1),
  3. Umieszczenie dokumentacji w teczkach aktowych wiązanych o grubości nieprzekraczającej 5 cm. Jeśli grubość teczki przekracza 5 cm, należy dokumentacje podzielić na tomy,
  4. Opisanie teczek zgodnie z przepisami instrukcji (formularze nr 4 i 5),
  5. Ułożenie teczek aktowych w kolejności wynikającej z wykazu akt.

Przekazywanie dokumentacji odbywa się na podstawie spisów zdawczo-odbiorczych (formularz nr 2) sporządzonych osobno dla akt kategorii A i B przez komórkę przekazującą akta. Spisy sporządza się w 4 egz. dla akt kat. A i w 3 egz. dla akt kat. B. Pracownicy Archiwum zobowiązani są przejrzeć spisy zdawczo-odbiorcze i dokumentację zakwalifikowaną do przyjęcia pod kątem właściwego ich uporządkowania i prawidłowej kwalifikacji archiwalnej. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości dotyczących tej dokumentacji, pracownik Archiwum może odmówić jej przyjęcia.

Prosimy o zapoznanie się „Instrukcją kancelaryjną UMK” i przestrzeganie powyższych zasad. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z pracownikami Archiwum UMK.

Formularze i wzory

1. Spis spraw (wersja Word, wersja PDF)
  2. Spis zdawczo-odbiorczy dokumentacji aktowej (wersja Word, wersja PDF)
  3. Spisy zdawczo-odbiorcze dokumentacji nieaktowej (wersja Word, wersja PDF)